Kecskeméti Táncsics Mihály Középiskolai Kollégium



< vissza

Táncsics Kézműves Diák Pékség

2023-12-14 11:19:54

A Táncsics Kollégium Kézműves Diák Pékjei adventre készülve ünnepi hangulatban vidáman vették elő a sodrófát, a nyújtódeszkát, a szaggató formákat, a kötényt és mézeskalácsot sütöttek. 

 

Hozzávalók, ahogyan mi készítjük:

• 1 kg liszt

• 20 dkg szobahőmérsékletű vaj

• 30 dkg méz

• 3 tojás

• 3 teáskanál szódabikarbóna

• ízlés szerint fahéj, szegfűszeg

A díszítéshez aszalt gyümölcs, mogyoró, dió, kesudió, mazsola

 

Az azonnal puha mézeskalács elkészítése: 

A hozzávalókat keverjük össze egy tálban, addig, amíg össze nem áll a tészta. A valódi műgonddal kidolgozott masszát pihentessük néhány órát szobahőmérsékleten. Nyújtsuk kb fél centis vastagságúra, majd karácsonyi kiszúró formákkal szaggassunk figurákat belőle. Díszítsük gazdagon aszalt gyümölccsel, mogyoróval, dióval, kesudióval, mazsolával.

Előmelegített sütőben 180 fokon süssük pontosan 9 percig.

 

De vajon honnan ered a mézeskalács története?

A régészeti leletek, fennmaradt cserépformák és a történeti feljegyzések azt mutatják, hogy a mézeskalács készítése évezredekkel ezelőtt is kedvelt tevékenység volt. Egyes kutatók úgy tartják, hogy a mézeskalács egyidős a legfontosabb és legősibb alapanyagával, magával a mézzel, amit az ókori időkben nagyra becsültek, misztikus erővel rendelkező élelmiszernek tartották. Római kori ásatások során kerültek elő azok a mézesbábok, amelyeket az isteneknek szánt felajánlásként készítettek: Püthagorasz például élő állat helyett állatformájú mézeskalácsot áldozott az isteneknek. Kerberoszt (Ceberus), az alvilág szigorú őrét is úgy engesztelték ki az ókori görögök, hogy a halottak szájába mézeskalácsot tettek. Pallas Athéné templomát őrző sárkánykígyót is mézeskaláccsal táplálták.

Egy 11. századi nürnbergi feljegyzésben említik először önállóan a mézeskalácsot: ez a terület híres volt a méhtenyésztéséről, így feltehetőleg itt alakultak ki először a mézesbábos céhek is – a készítőket bábosoknak, mézesbábosoknak hívták régen. Az édességeket részletgazdag, fából készült ütőformákkal készítették, és nemritkán császárok arcképével díszíttették. Az így elkészített édességeket precíz műgonddal elkészített alkotásnak tekintették, ami nem is csoda, pláne, ha figyelembe vesszük, hogy a bábosok gyakran még az ütőfáikat is egyedi módon, saját maguk faragták. 

Az évszázadok teltek, és a mézes népszerűsége nem hagyott alább. Még irodalmunk nagyjai is megemlékeznek róla itt-ott; Mikszáth Kálmán a Fekete városban például ekképpen: „A mézeskalácsosság a legszellemesebb mesterség. Nem a Mercur patronátussága alatt áll, hanem az Ámoré alatt. Csupa merő szerelem, csupa incselkedés. Nem is mesterember a mézeskalácsos, hanem poéta. Hangulatot ébreszt, mosolyt fakaszt az ajkakon, elpirulásra kényszeríti az arcokat a süteményeivel. Úgyszólván szájába rágja az olvasónak, ötletekkel látja el, hogy legyeskedjék, csintalankodjék a fehérnép körül”.

Míg egykoron az év bármely részén előszeretettel árulták és fogyasztották különböző vásárokban és búcsúkban, mára a karácsonyi, adventi időszak szimbóluma lett. Az érzés, hogy „nincs karácsony mézeskalács nélkül”, feltehetőleg a skandinávoknak köszönhető, ők kapcsolták össze először az édességet az ünneppel. Mára nálunk is elválaszthatatlan része az ünnepnek, és biztosak vagyunk benne, hogy nem csak számunkra hozza el a mézeskalácsillat az igazi ünnepi hangulatot. 

Szép ünnepet, gyönyörű adventet és boldog karácsonyt kívánunk!

KÉPEK